Ushtria amerikane publikon videon e incidentit, destrojeri kinez ia prenë rrugën një anijeje amerikane në ngushticën e Tajvanit

Ushtria amerikane ka publikuar videon e incidentit në ngushticën e Tajvanit, ku shihet një anije e marinës kineze duke i prerë ashpër rrugën një destrojeri amerikan, duke e detyruar atë të ngadalësojë shpejtësinë për të shmangur një përplasje.

Incidenti ndodhi të shtunën ndërsa luftanija amerikane USS Chung-Hoon dhe fregata kanadeze HMCS Montreal, po bënin një të ashtuquajtur tranzit “liria e lundrimit” përmes ngushticës midis Tajvanit dhe Kinës kontinentale, transmeton Telegrafi.

“Gjatë kalimit, luftanija kineze kapërceu USS Chung-Hoon në anën e portit të saj, dhe më pas kaloi mbi harkun e saj në një distancë prej rreth 140 metrash, sipas Komandës Indo-Paqësorit të SHBA-së. Luftanija amerikane ruajti kursin e saj, por uli shpejtësinë në 10 nyje për të shmangur një përplasje”, tha ushtria.

Videoja, e publikuar të hënën, tregon se anija kineze ia prenë rrugën luftanijes amerikane, dhe më pas drejtohet për të nisur lundrimin në një drejtim paralel.

Komanda e Indo-Paqësorit tha se veprimet shkelnin rregullat detare të kalimit të sigurt në ujërat ndërkombëtare. Anija kineze nuk ka tentuar një manovër të ngjashme me fregatën kanadeze që lundronte pas destrojerit amerikan.

SHBA kohët e fundit akuzoi Kinën se po kryen gjithashtu një “manovër agresive të panevojshme” në ajër, duke thënë se një aeroplan luftarak kinez J-16 fluturoi drejtpërdrejt përpara hundës së një aeroplani zbulues amerikan mbi Detin e Kinës Jugore në fund të muajit të kaluar.