Osmani pret historianin Noel Malcolm, e falënderon për kontributin në përgatitje të argumenteve për GJND

Presidentja Vjosa Osmani ka pritur sot në takim historianin Noel Malcolm, të cilin e ka falënderuar në emër të popullit të Kosovës për kontributin e dhënë në përgatitjet e argumenteve të Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND).

“Pata nderin ta takoj Sir Noel Malcolm, historian i respektuar që ka shkruar gjerësisht për Ballkanin, me fokus të veçantë në historinë e Kosovës. Sir Noel Malcolm dha kontribut të çmuar edhe përgjatë përgatitjeve të argumenteve tona në procesin lidhur me ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, ndaj e falënderova në emër të popullit të Kosovës”, ka shkruar Osmani në Facebook.

Malcolm ka punuar si gazetar politik, historian dhe akademik, aktualisht një anëtar i lartë kërkimor në Kolegjin “All Souls”, Oxford.

Ai u largua nga gazetaria në 1995 për t’u bërë shkrimtar dhe akademik, duke u emëruar si vizitues i Kolegjit St Antony, Oksford, për dy vjet. Ai u bë anëtar i Shoqërisë Mbretërore të Letërsisë (FRSL) në vitin 1997 dhe anëtar i Akademisë Britanike (FBA) në vitin 2001. Ai u shpall kalorës në Nderimet e Vitit të Ri 2014 për shërbimet ndaj bursave, gazetarisë dhe historisë evropiane.

Malcolm është autor edhe i disa librave, disa prej të cilave kanë subjekt shqiptarët dhe Kosovën.