Masakër në SHBA, rezervisti qëllon mbi njerëzit në restorant dhe vret 22 persona

Një 40-vjeçar hapi zjarr në një restorant dhe një sallë bowling në Lewiston, një qytet i vogël në Maine të Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke lënë 22 viktima dhe 60 të plagosur. Sulmuesi quhet Robert Card dhe verën e kaluar ai u pranua në një institucion për personat me probleme mendore. Shtrimi në spital ndodhi pasi Card pretendonte se dëgjonte zëra dhe kërcënoi se do të hapte zjarr në bazën e Gardës Kombëtare Saco.

Departamenti i Policisë së Lewiston u kërkoi banorëve të strehohen dhe mbrohen pasi “konsiderohet i armatosur dhe i rrezikshëm”. Zbatimi i ligjit në Maine e përshkruan atë si një instruktor të certifikuar të armëve të zjarrit dhe një anëtar i Rezervës së Ushtrisë Amerikane.

Autoritetet lokale publikuan edhe një foto të një makine të bardhë, duke u kërkuar qytetarëve të kontaktojnë nëse e njohin mjetin. Makina thuhet se u pa në Lisbonë, një qytet rreth 8 milje në juglindje të Leëiston. Shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura sot, tha një zyrtar i qarkut shkollor.

“Jam i tmerruar nga ngjarjet në Lewiston këtë mbrëmje,” tha në një deklaratë përfaqësuesi i Maine Jared Golden. “Është një situatë dërrmuese. Ne kurrë nuk kemi përjetuar diçka të tillë,” dëshmoi Cynthia Hunter, e cila jeton në Lewiston që nga viti 2012. Lewiston është pjesë e kontesë Androscoggin dhe është rreth 56 km në veri të qytetit më të madh, Maine, Portland, në veri-lindje të Shteteve të Bashkuara.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, presidenti amerikan Joe Biden u informua menjëherë për situatën dhe foli me disa përfaqësues të Maine, përfshirë guvernatoren Janet Mills, duke ofruar të gjithë mbështetjen e nevojshme federale.

Masakra e Lewiston është vrasja e 36-të masive që nga fillimi i vitit. Të paktën 188 persona humbën jetën në këto ngjarje. Për Shtetet e Bashkuara, ky është numri i dytë më i madh i vrasjeve dhe vdekjeve masive në një vit të vetëm: vetëm 2019 kishte regjistruar një numër më të madh ngjarjesh të këtij lloji.