Sa muaj i kanë mbetur Mbappes që të përcaktojë të ardhmen e tij

Kylian Mbappe ka njoftuar se do të qëndrojë në Paris Saint-Germain të paktën deri në fund të sezonit 2023/24.

Paralajmërimet e tij nuk janë befasuese, megjithëse disa e dyshuan dhe ndërtuan një narrativë për një lëvizje të mundshme te Real Madrid në javët e ardhshme – një opsion që Los Blancos nuk e konsideruan kurrë.

Edhe pse sulmuesi u përmend në Valdebebas gjatë një takimi të mbajtur nga hierarkia e Real Madridit këtë javë, ai nuk ka qenë kurrë në listën e tyre të objektivave të verës 2023.

Sidoqoftë, Real Madridi duhet të vëzhgojë situatën dhe ndryshimin e mundshëm të ekipit në vitin 2024, veçanërisht pasi kjo lidhet me largimin e Karim Benzemas.

Plani i Real Madridit për verën e vitit 2023

Objektivi kryesor për verën është Harry Kane, dhe klubi e sheh këtë si shumë të realizueshme.

Megjithatë, shumë pjesë duhet të bien në vend, të tilla si menaxhimi i bashkëjetesës së dy qendërsulmuesve kryesorë, ardhja përfundimtare e Endrick dhe prania e Vinicius dhe Rodrygo.

Pastaj, është afrimi i Mbappes dhe mundësia e ardhjes së tij verën e ardhshme.

Real Madridi nuk do të angazhohet në të njëjtën lojë si herën e kaluar dhe Mbappe e di mirë këtë. Parimi për të mos shpenzuar asnjë euro për ta blerë atë nga PSG mbetet i palëkundur.

Mbappe do të vinte vetëm si lojtar i lirë

Nëse Mbappe me të vërtetë dëshiron të luajë për Real Madridin, ai ka shtatë muaj për të përcaktuar të ardhmen e tij, përpara se të jetë në gjendje të flasë me klubet e tjera në janar si një agjent i mundshëm i lirë pasi pretendimi se kontrata e tij është plotësisht e garantuar deri në vitin 2025 ishte i rremë.

Megjithatë, para së gjithash, ai duhet ta bëjë të qartë pa mëdyshje se dëshiron t’i bashkohet Los Blancos në verën e vitit 2024.

Sulmuesi tashmë është i vetëdijshëm për këtë dhe nuk mund të lejojë të humbasë asnjë hap të vetëm.

Kësaj radhe, Real Madridi nuk ka ndërmend të vendosë gjithçka për vendimin përfundimtar të kampionit të Botërorit 2018 dhe do të dëshironte diçka me shkrim muaj para se të hapet afati i transferimeve të verës 2024.

PSG do të krijojë sërish një rrjetë të artë në përpjekjen e tyre për të rinovuar kontratën e tij edhe për një vit, një lojë në të cilën Real Madrid nuk ka ndërmend të përfshihet.