Sveçla: Lista Serbe mori përgjegjësi politike për terroristët kur shpalli tri ditë zie

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se Lista Serbe ka marrë përgjegjësi politike për terroristët kur shpalli tri ditë zie.

Sveçla për CNN News 18, ka thënë se në këtë situatë nuk beson që është e mundur vazhdimi i dialogut.

“Lista Serbe shpalli tri ditë zie për këta terroristë, pra ata morën përgjegjësi politike për këtë keqbërje të këtij grupi. Edhe Serbia është fakt shpalli ditë zie për këta tri terroristë. Personalisht nuk besoj (në këtë situatë) që (vazhdimi i dialogut me Serbinë) është i mundshëm”. 

“Përderisa jemi nën sulm nga të njëjtën me të cilët duhet të bisedojnë e negocime zgjidhje që do të sillnin situatën ku të gjithë ne si rajon integrohemi në BE. Aleksadnar Vuçiq dhe qeveria e tyre treguan qëllimet armiqësore që kanë ndaj neve. Dhe as s’po e fshehin”, ka thënë ministri Sveçla.

/GazetaSinjali/