‘Tradhtohet’ Putini, zbardhet skenari i bujshëm – ja si po planifikohet rrëzimi i tij

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, një aleat kyç i presidentit rus Vladimir Putin, ka besuar me deklaratën e tij ndaj presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Një ish-republikë e Bashkimit Sovjetik, Bjellorusia ka mbetur një aleat i vendosur i Rusisë gjatë dekadave, duke mbajtur anëtarësimin në aleancën e saj ushtarake ndërqeveritare, Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive dhe duke ofruar ndihmë gjatë pushtimit të zgjatur të Ukrainës.

Ndërsa trupat bjelloruse nuk janë vendosur në Ukrainë, kombi ka lejuar forcat ruse të përdorin tokën e saj për qëllime strategjike.

Të shtunën, klipet e Lukashenkos filluan të qarkullojnë në mediat sociale, ku ai mbronte Zelensky-n, duke argumentuar se në mes të konfliktit të nxehtë me Rusinë, ai ka vepruar dhe ka reaguar “në mënyrë të duhur”, në kundërshtim me pohimet e disave. Duke pasur parasysh marrëdhëniet e ngushta të Lukashenkos me Putinin, komente të tilla u panë nga shumë vëzhgues si të pazakonta.

Një nga të parët që ndau klipin me X, i njohur më parë si Twitter, i Lukashenkos ishte Anton Gerashchenko, një këshilltar i ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës. Si një nga aleatët më të rëndësishëm të Putinit, komentet dhe statusi i Lukashenkos kanë nxitur polemika.

Kujtojmë se në muajin maj, raportet filluan të qarkullojnë se udhëheqësi bjellorus ishte sëmurë rëndë pas një takimi me liderin rus, pas spekulimeve të shtuara pas paraqitjes së tij dhe mungesave nga disa ngjarje në Sheshin e Kuq të Moskës.

Zyrtarët e hodhën poshtë shqetësimin, megjithatë, duke deklaruar se Lukashenko ishte thjesht i sëmurë pasi ishte ftohur. E vërteta megjithatë, nuk u zbulua.